Użytkowanie katalizatora użytkowanie katalizatorów

Jak użytkować katalizator?

Katalizatory samochodowe uznawane są za urządzenia trwałe, jednak nieodpowiednie eksploatowanie samochodu może spowodować zmniejszenie ich skuteczności albo co gorsza – uszkodzenie. Warto pamiętać, że podzespół ten pracuje w bardzo wysokiej temperaturze i przy jej częstych skokach, jednak mimo trudnych warunków do awarii dochodzi najczęściej z winy użytkownika.

Jak narazić katalizator na uszkodzenie?

W przypadku samochodów napędzanych gazem awaria może pojawić się, gdy instalacja LPG jest nieprawidłowo zamontowana. Natomiast w przypadku samochodów z silnikami na benzynę do awarii może dojść w sytuacji, gdy w samochodzie istnieje problem z układem zapłonowym albo gdy auto używane jest tylko na krótkich dystansach i silnik nie ma wystarczająco dużo czasu, aby się rozgrzać. Natomiast przy długiej jeździe, gdy silnik od jakiegoś czasu pracuje na najwyższych obrotach, nie zalecamy wjeżdżania w bardzo głębokie kałuże – może wtedy dojść do szoku temperaturowego i w konsekwencji uszkodzenia katalizatora.

Jakie są objawy awarii katalizatora?

  • Zapalenie się kontrolki CHCK na desce rozdzielczej.
  • Słabsze osiągi samochodu (obniżenie mocy silnika).
  • Zwiększone zużycie paliwa.

Warto zauważyć, że powyższe objawy często dotyczą zupełnie innych, większych problemów związanych z działaniem samochodu. Nie wolno ich lekceważyć i najlepiej udać się z autem do specjalisty. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia naszego cennika katalizatorów.

Zobacz też:

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X