Rodzaje katalizatorów - metaliczne, ceramiczne rodzaje katalizatorów

Katalizatory dzielą się w zależności od sposobu, w jaki zostały wykonane, a także funkcji, jakie pełnią. Skupujemy urządzenia bez względu na ich rodzaj, zapewniając Państwu uczciwą wycenę i klarowne zasady współpracy.

Podział katalizatorów ze względu na budowę

Istnieją dwa podstawowe rodzaje katalizatorów:

  • Posiadające rdzeń metalowy (przekrój – trójkąt lub trapez). Zbudowane są ze stalowej obudowy oraz specjalnego wkładu w postaci metalicznej folii. Jest ona pokryta odpowiednią warstwą ceramiki i zawiera metale szlachetne niezbędne do usuwania spalin.
  • Posiadające rdzeń ceramiczny (przekrój – kwadrat). Wyposażone zostały w specjalny blok ceramiczny.

Który wybrać? Według nas zdecydowanie ten metalowy, ponieważ nagrzewa się dużo szybciej od ceramicznego i tym samym prędzej usuwa zanieczyszczenia. Jest również dużo bardziej odporny – zarówno na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, jak również szoki temperaturowe. Większa trwałość podczas użytkowania i skuteczność, a do tego niższa cena – wszystko to sprawia, że większość specjalistów opowiada się za katalizatorami o metalowej budowie.

Podział ze względu na funkcje

Istnieje również drugi podział, który określa do jakich celów możemy użyć konkretny podzespół.

  • Katalizatory redukujące, które rzadko stosuje się osobno i najczęściej wchodzą w skład rozwiązań trójfunkcyjnych. Ich zadaniem jest zmniejszanie ilości tlenków azotu znajdujących się w spalinach.
  • Katalizatory utleniające, zmniejszające ilość tlenku węgla i węglowodorów w spalinach. Są najczęściej wykorzystywane w silnikach Diesla, w których osiągają odpowiednią skuteczność.
  • Katalizatory trójfunkcyjne, stosowane w silnikach benzynowych. Umożliwiają skuteczne zmniejszenie zarówno tlenków azotu, jak również tlenku węgla i węglowodorów.

Przed zakupem odpowiedniego katalizatora zalecamy dokładne sprawdzenie parametrów, jakie powinien mieć. Co prawda istnieją rozwiązania uniwersalne, jednak duża część podzespołów tego typu jest produkowana i dobierana na potrzeby konkretnych modeli pojazdów. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia naszego cennika katalizatorów.

Zobacz też:

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X